Jestliže se teprve rozhodujete pro plemeno border kolie, rozvažujte pečlivě. Pokud svému štěněti nevštěpíte správnou výchovu a nezaměstnáte jeho přemýšlivou hlavu, udělá cokoliv proto, aby se zabavilo samo, když vy jste to neudělali. Pak můžete očekávat nárůst nevybité energie, nepředpokládané výpady, nežádoucí pasení, ničení vybavení domácnosti.
Když se své border kolii věnovat budete a budete to dělat správně, dá vám za odměnu veškerou svou loajalitu, oddanost a píli. Stane se z ní naopak velice klidný a vyrovnaný pes, který veškerou svou energii soustředí do výkonu vámi zadané práce a v době, kdy odpočíváte vy, odpočívá s vámi.
Border kolie není hyperaktivní blázen, jak jej popisují mnohé články či nedovtípení majitelé. Chová se hyperaktivně pouze v případě, že je vedená nesprávně. Pro border kolii není nejdůležitější bezhlavé pasení balonku či neomezené toulky přírodou. Nejpodstatnější je pro ni poslání hodné její pracovité povaze a jasně vymezené hranice, které ji pomohou se lépe orientovat v lidském světě.
Border kolie jsou úžasná stvoření a pokud je dokážete správně ocenit, obohatí vám život. Je to ale něco za něco a s tím je třeba počítat.
Back to Top